Temperatura objawem wilgotności

Wilgotnościomierz jest zazwyczaj wykorzystywany do pomiaru wilgotności i temperatury np. w szpitalach, laboratoriach, pomieszczeniach farmaceutycznych, akwariach, magazynach oraz bardzo wielu budynkach mieszkalnych.

Wilgotnościomierz może służyć nam również do określenia nie tylko pomiaru ale i również poziomu wilgotności, który występuje w danym materiale np. na papierze, betonie czy też drewnie. Jego inną nazwa może być również higrometr, który zawiera specjalną grupę psychometrów, czyli są to przyrządy które oparte są na pomiarze termometrem wilgotnym oraz suchym. Wilgotnościomierz jest zazwyczaj przyrządem elektrycznym, który pozwala nam na mierzenie nie tylko temperatury, ale i również ciśnienia.

W związku z dużym zapotrzebowaniem na wilgotnościomierz powstało więcej metod pomiarów którymi jest między innymi np. Higrometr kondensacyjny, który należy jako inna grupa higrometrów, opierająca się na kondensacji pary wodnej polerowanej powierzchni chłodzonych od wewnątrz. Para wodna, która skrapla się na zewnętrznej powierzchni, była ustalana na podstawie zmiany masy, przez pomiar temperatury. Np. temperatura która skrapla się na rosie, była podstawą w użyciu wykresów wyznaczających wilgotność.

Następną metodą z którą możemy, również mieć do czynienia jest, Współczesny higrometr który jest bardzo rzadko spotykany jako samodzielne urządzenie, lecz pomaga nam w sposób najlepszy zdobyć określenie warunków meteorologicznych. Częściej spotykane w użytku są, tzw. przenośne stacje meteo lub termohigrometry, które są wstanie podać parametry takie jak np. temperatura punktu rosy, temperatura powietrze, wilgotność o raz wiele innych.

Gdy mamy do czynienia z urządzenie elektrycznym wtedy wilgotność powoduje i wywołuje zmiany pojemności które, występują w czujniku sondy pomiarowej. Niemniej jednak takie urządzenia są, legalizowane co oznacza że nie są to tanie elektryczne wskaźniki bez dokładności. Dużym atutem takiego przyrządu jest, możliwość rejestracji pomiarów i monitoringu mikroklimatu.

Po więcej informacji zajrzyj na http://www.thermopomiar.com