Bezpieczeństwo na miejskich ulicach

Niejednokrotnie, zwłaszcza w miesiącach zimowych kiedy to dni robią się coraz krótsze, a noc coraz dłuższa, dwa razy dłużej zastanawiamy się nad wyjściem z domu.

Nie tylko zimno, ale i przede wszystkim wszechobecna ciemność sprawiają, że za oknem wygląda jakby czaiło się jakieś zło. Zwłaszcza kobiety, po obejrzeniu każdego dnia wiadomości pełnych tragicznych konsekwencji wieczornych spacerów, napadów rabunkowych, gwałtów, porwań, czasem wręcz panicznie boją się opuszczenia własnego mieszkania, w którym czują się bezpiecznie. Właśnie z powodu lęku mieszkańców coraz więcej miast decyduje się wprowadzić monitoring miejski. Na zwłaszcza tych głównych, najczęściej uczęszczanych ulicach miast instalowane są kamery doprowadzające na żywo obraz do jednostki policji bądź straży miejskiej.

W takiej siedzibie odpowiedni funkcjonariusz całodobowo śledzi obraz transmitowany z kamer, i w razie wystąpienia ewentualnego zagrożenia natychmiast kieruje najbliższy patrol w podejrzane miejsce. Owszem, nie zawsze jest on na czas, jednak z całą pewnością potencjalny przestępca dwa razy zastanowi się, zanim postanowi zaatakować nas pod czujnym okiem monitorującej jego poczynania kamery. Nie oznacza to jednak, że teraz śmiało, bez żadnych obaw możemy spacerować nawet najczarniejszymi zaułkami w naszym mieście.

Nic bardziej mylnego. Mając na uwadze powiedzenie – przezorny zawsze ubezpieczony, starajmy się chodzić ulicami oświetlonymi, na których wiemy, że chociaż ruch samochodowy jest sporadyczny o danej godzinie. Nie kuśmy losu. Nie możemy oczywiście przesadnie bać się opuszczania po zmroku własnego domu, jednak róbmy to rozważnie. Sam monitoring miejski nie jest w stanie zagwarantować nam bezpieczeństwa, gdyż do tragedii potrzebnych jest czasem nawet tylko kilkanaście sekund.

Nigdy także nie jesteśmy w stu procentach pewni, czy dana kamera aktualnie działa, czy dany funkcjonariusz na pewno akurat ją ma na podglądzie. Żadne urządzenie, nawet najnowocześniejsze, choć będące doskonałą pomocą i ułatwieniem, nie zwalnia nas z ponoszenia odpowiedzialności za własne czyny.

Po więcej informacji zajrzyj na Monitoring i systemy alarmowe Bydgoszcz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *