Czym jest papieros elektroniczny?

Niedawno bardzo popularne w Polsce stały się papierosy elektroniczne. To dzięki nim miliony osób rzuciły już palenie papierosów tradycyjnych, czyli tych które zawierają substancje smoliste. Papierosy elektroniczne są niczym innym jak urządzaniami inhalacyjnymi, które dają osobie palącej wrażenie, że palą tradycyjne papierosy.

Urządzenia te zasilane są bateriami. Jeśli chodzi o samą formułę działania to jest ona bardzo prosta. Urządzenie zamienia roztwór inhalacyjny na wydychaną przez użytkownika mgłę. Wygląda ona niczym zwyky dym tytoniowy, jednak nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji. Dlatego właśnie tego typu papierosy można palić w miejscach publicznych. Jeśli chodzi o skład takiego roztworu inhalacyjnego to nie jest on za bardzo skomplikowany.
W skład roztworu wchodzi bowiem glikol, glicerydy, aromaty oraz nikotyna. Ten ostatni składnik można dodawać w takich ilościach, jaki chcemy. Mimo tego, że tego typu papierosy dopiero od kilku lat zdobywają popularność to pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się już w połowie dwudziestego wieku. Była to odpowiedź na nagonkę medianą. Wówczas media ze wszystkich stron zaczęły mówić o tym, że palenie papierosów jest bardzo szkodliwe i może prowadzić do śmierci.
Jednak tak naprawdę żadnej ze znanych marek nie udało się stworzyć takiego produktu. Cały czas pojawiały się jakieś problemy techniczne, które nie pozwalały dobrze użytkować takich papierosów. W latach sześćdziesiątych jedna z firm stworzyła taki właśnie papieros, który nie został przyjęty dobrze przez konsumentów i okazał się totalną klęską. Dopiero trzydzieści lat później powstał pierwszy bezdymny papieros, który emitował smak tytoniu bez tworzenia popiołu oraz dymu.

Tego typu papieros produkował znacznie mniej rakotwórczych substancji. W 2004 roku na rynku pojawiła się pierwsza elektroniczna fajka. Dwa lata później stworzono papierosa, który zawiera element grzewczy. W czasie zaciągania się zachodzi w nim proces podgrzewania płynu, w którym znajduje się nikotyna.