Rosenthal tajemnice porcelany z doliny róży

Rosenthal – niezwykła porcelana z Niemiec, ale sięgnijmy do początków porcelany. Jako pierwsi technologię produkcji porcelany wynaleźli Chińczycy. Miało to miejsce w siódmym wieku naszej ery. Kiedy porcelanowe wyroby dotarły do Europu natychmiast wzbudziły zachwyt i niedowierzanie z powodu swoich niezwykłych właściwości oraz walorów estetycznych.

Na nasz kontynent sprowadzano je z wielkim nakładem sił i środków już od trzynastego stulecia. Były niesamowicie drogie i mogły sobie na nie pozwolić jedynie osoby wysokiego stanu i przedstawiciele rodów królewskich. Jednak Europejczycy bardzo długo głowili się nad tym, w jaki sposób porcelana jest produkowana.
Dziś wiemy, że stanowi ona jeden z rodzajów białej, lekko przeźroczystej ceramiku wytwarzanej z mieszaniny kaolinowej glinki z kwarcem oraz skaleniem. Cały proces produkcji polega na wypalaniu wcześniej uformowanych przedmiotów w wysokiej temperaturze (od 920 do 980 stopni Celsjusza wypalane są wyroby nieszkliwione określane jako biskwit, a w temperaturze 1280 do 1460 stopni Celsjusza wyroby szkliwione). Porcelana jest małą nasiąkliwa, a przy tym jest znakomitym dielektrykiem. Cechuje się wysoką wytrzymałością mechaniczna, a jednocześnie jest bardzo odporna na działanie czynników natury chemicznej. Jako nieprzepuszczalna dla gazów i cieczy znakomicie nadaje się jako materiał na wazy, kubki, filiżanki i inne naczynia czy przedmioty codziennego użytku w gospodarstwach domowych.
Technologie produkcji porcelany odkryto dopiero w osiemnastym wieku w wyniku narastającego zainteresowania kulturą Dalekiego Wchodu. Nadal była ona materiałem bardzo cennym i drogim. Pierwszym centrum produkcji porcelany była Rosenthal, a pochodzące z tamtejszej manufaktury wyroby były najczęściej nazywane białym złotem. Z uwagi na to, że produkcja w niemieckiej manufakturze na początku działała na bardzo mała skalę, każdy pojedynczy egzemplarz stanowił obiekt pożądania i dzieło sztuki.

Porcelana stała się bardziej dostępna dopiero w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Wcześniej nie można jej było kupić, a jedynie otrzymać w prezencie.