Co dalej z projektem gotowym

Wyobraźmy sobie, że wybraliśmy już gotowy projekt domu jednorodzinnego, w którym w niedalekiej przyszłości zamieszkamy. To jednak nie jest koniec naszych perturbacji z projektem domu. Ten gotowy projekt domu musimy dostosować do konkretnej działki, krótko mówiąc – do naszej działki. Okazuje się, że adaptacje projektu są usługą standardową. Najpierw znajdujemy architekta, który wykonuje tego typu usługi.

Oczywiście musi on mieć uprawnienia. Zdarza się, że biura sprzedające gotowe projekty, mają w swoich usługach również usługę adaptacji gotowego projektu do konkretnej działki. Adaptacja projektu dla fachowca nie jest trudnym działaniem. Tutaj nie trzeba wykazywać się inwencją twórczą, wystarczy sprawność organizacyjna. Architekt zajmuje się przerysowaniem projektu domu na plan działki.
Oczywiście architekt musi znać w tym przypadku decyzję o warunkach zabudowy, wydawaną przez miejscowy urząd gminy. Inwestor musi mieć świadomość, że decyzja o warunkach zabudowy jest niesłychanie ważna. Jeśli ktoś najpierw decyduje się na budowę domu, a dopiero potem występuje o taką decyzję, może popełnić kolosalny błąd. Co bowiem będzie jeśli wybranego domu nie będzie można wybudować na konkretnej działce? Otóż trzeba będzie kupować nowy projekt. Tym razem ten właściwy. Zanim dostaniemy pozwolenie na budowę powinniśmy mieć też przygotowany projekt zagospodarowania działki.
Na takim projekcie nasz architekt powinien zaznaczyć położenie domu, a także innych budynków, które znajdują się na działce. Może nie wszyscy wiedzą ale nawet w gotowym projekcie domów można przeprowadzać zmiany na których nam zależy. Specjaliści twierdzą, że praktycznie nie ma zmian, których nie można nanieść. Oczywiście za takie zmiany odpowiada fachowiec, który w sposób formalny przeniesie nasze oczekiwania i marzenia na projekt domu.

Zmiany mogą być niewielkie lub znaczące. Jak wykazuje praktyka, na wszelkie zmiany musi wyrazić zgodę autor projektu. Należy się jednak dobrze zastanowić czy takie zmiany są rzeczywiście potrzebne.