Jak przygotować się do aktywności sportowej na rowerze?

Przygoda ze sportem powinna wiązać się przede wszystkim z przemyślaną decyzją odnośnie dyscypliny – warto mierzyć siły na zamiary i wybrać taki sport, który nie tylko sprawi nam przyjemność, ale również wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie. Aby jednak uprawiać sport warto również przygotować odpowiedni sprzęt oraz ubiór – tutaj dowolność jest naprawdę duża.

W przypadku rowerzystów istotne są oczywiście buty – powinny być one wygodne i odpowiednio izolować wszelkie wstrząsy podczas jazdy. Istotne jest również, aby były wykonane z trwałych materiałów. Nie warto jednak wydawać majątku na pierwszą parę. Pierwsze buty do jazdy na rowerze powinny być przede wszystkim wygodne. Buty takie wystarczą nam na jeden sezon: akurat, aby określić, czy pragniemy rozwijać się w tym temacie, czy też nie. Rowerzyści powinni również zainwestować w strój do jazdy na rowerze miejskim czy holenderskim: powinien być on przewiewny, i nie może on krępować ruchów. Koszulka i spodenki będą idealne na pierwsze treningi – szczególnie wiosną czy latem. Produkty te powinny być wykonane z bawełny oddychającej, zapewniającej wysoki komfort podczas jazdy.
W przypadku osób, które zapragną jeździć na rowerze konieczny jest przede wszystkim dobry rower – przed jego zakupem określmy, czy pragniemy jeździć po ścieżkach rowerowych czy też parkach i lasach. Mamy bowiem wiele rodzajów rowerów: rowery miejskie, rowery elektryczne, rowery holenderskie, rowery turystyczne, rowery górskie, mtb czy kolarzówki Kolejnym krokiem będzie konsultacja ze sprzedawcą: określmy nasz limit cenowy! Warto również zapytać, po jakim czasie konkretne elementy będą się zużywać. Aby cieszyć się jazda na rowerze niezbędny będzie nasz strój – wygodne spodenki, koszulka oraz buty.

Koniecznie pamiętajmy również o rękawiczkach rowerowych, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych odcisków oraz obtarć, szczególnie podczas długich tras. Ważny jest również kask, który ochroni głowę podczas nieplanowanej wywrotki.