Agregaty chłodnicze w domu

Agregaty chłodnicze stosuje się w lodówkach. Sprężarki używane możemy dostać na wielu portalach aukcyjnych. Agregaty chłodnicze produkuje, między innymi firma Aspera. Chłodziarka ma na celu obniżenie panującej temperatury. Większość współcześnie produkowanych chłodziarek jest elektryczna.

Lodówka służy do przechowywania produktów żywnościowych. Dzięki temu, że panuje w niej niska temperatura żywność ma większą trwałość. W lodówkach stosuje się ciesz, która jest nazywana czynnikiem chłodzącym. W chłodziarkach najczęściej stosuje się sprężarki, które są napędzane silnikiem elektrycznym. Agregat chłodniczy jest elementem klimatyzacji. Dostarcza on czynnik chłodzący do chłodnicy o odpowiedniej temperaturze. Chłodziarka sprężynowa składa się z wielu elementów. W jej skład wchodzą skraplacze, parownik, sprężarka oraz element dławiący. W chłodziarce absorpcyjnej stosuje się absorbery i desorbery. Jej działanie polega na krążeniu czynnika chłodzącego pomiędzy absorberem a desorberem. Istnieje bardzo wielu producentów sprężarek chłodniczych między innymi:

  • Copeland
  • Frascold
  • Danfross
  • Aspera
  • Cubigel Compressor

Istnieją również sprężarki tłokowe. Jej zasada działania opiera się na ruchu tłoka w cylindrze. W efekcie zwiększa się ciśnienie gazu. Istnieją jeszcze sprężarki termoelektryczne. W takiej sprężarce występuje efekt Peltiera. Elementem chłodzącym w sprężarce termoelektrycznej jest Moduł Peltiera. Jest, to zjawisko termoelektryczne. Sprężarki chłodnicze są stosowane na szeroką skalę. W parowniku znajduje się czynnik chłodzący. Czynnik chłodniczy, który wrze pobiera ciepło z jego otoczenia. Dzięki temu zmniejsza się temperatura. Agregat ten jest sterowany poprzez układ elektroniczny oraz termostat pokojowy.