Gdańsk godny uwagi

Ma prawie pół miliona mieszkańców i ponad tysiącletnią historię. Jest stolicą województwa pomorskiego. Gdańsk to największe miasto Pomorza. Razem z Gdynią i Sopotem tworzy jedną wielką aglomerację zwaną Trójmiastem. To królewskie i hanzeatyckie miasto ma bardzo bogatą i chlubną historię.

Do dziś zachowały się tu wspaniałe pomniki dawnej świetności. Jednak i dziś Gdańsk może się pochwalić osiągnięciami na miarę tych dawnych. To właśnie w stoczni gdańskiej, w 1980 r. rozpoczęły się protesty, które doprowadziły do powstania Solidarności, a następnie do przemian ustrojowych. Dziś w części stoczni mieści się muzeum.
Gdańsk to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce. Przepiękne położenie nad Zatoką Gdańską i przy ujściu Motławy do Wisły sprawia, że wycieczka po tym mieście może być naprawdę wspaniała widokowo. Do tego dochodzą jeszcze bardzo cenne zabytki. Stare miasto, dość mocno zniszczone w czasie II wojny światowej zostało pieczołowicie odbudowane i odrestaurowane.
Dziś zachwycają piękne kamieniczki, wspaniały ratusz czy Dwór Artusa. Do miejsc, których nie można pominąć, odwiedzając Gdańsk, należy gotycka bazylika, w której można obejrzeć obraz Memlinga „Sąd Ostateczny”. Miłośnicy architektury obronnej mogą tu podziwiać nieźle zachowane elementy Twierdzy Wisłoujście. Gdańsk odegrał wielką rolę w czasie II wojny. To tu rozległy się pierwsze strzały i tu przez siedem dni broniło się Westerplatte. Gdańsk słynie też z bursztynu. Znajduje się to Muzeum Bursztynu, gdzie można podziwiać unikatowe znaleziska tej złotej skamieniałej żywicy. Podczas corocznego, tradycyjnego Jarmarku Dominikańskiego, miłośnicy bursztynu mogą nie tylko podziwiać ten piękny kamień, ale też nabyć wyroby miejscowych mistrzów.

Poza tym Gdańsk jest znakomitą bazą wypadową do zwiedzania województwa pomorskiego, które obfituje w przepiękne zakątki przyrodnicze i cenne zabytki historyczne. Nie należy też zapominać o wspaniałych gdańskich plażach, na których latem jest bardzo tłoczno, ale każdy znajdzie jednak kawałek miejsca.