Jak dobrać rękawice piłkarskie?

Sukces zawodników podczas meczu piłkarskiego zależy przede wszystkim od ich odpowiedniego przygotowania sportowego, ale również od tego, w co są ubrani i jak ubranie wpływa na ich mobilność. Odpowiednio przygotowany piłkarz posiada przede wszystkim wygodny strój oraz dopasowane buty.

Strój piłkarza powinie  być luźny, nie krępować ruchów,a le jednocześnie trwale przylegać w miejscach, w których ma gumki czy guziki. Podczas meczy piłkarz nie może mieć wrażenia, że którakolwiek z części garderoby z niego spadnie. Istotne jest również, aby strój zapewniał odpowiednią wentylację dla całego ciała – piłkarz podczas 90 minut meczu musi mieć pewność, że skóra odpowiednio oddycha. Wpływa to przede wszystkim na proces chłodzenia organizmu podczas zwiększonego wysiłku sportowego. Istotnym aspektem stroju są oczywiście buty – buty powinny być wykonane z trwałej skóry, która nie tylko pozwala na przepuszczanie powietrza, ale również, która zapewnia trwałość całego modelu obuwia. To istotne szczególnie podczas meczów, gry piłkarze narażeni są na brud, kontuzje oraz bezpośredni kontakt z innymi piłkarzami. Buty piłkarskie posiadają również specjalne “korki”, które znacząco zwiększają przyczepność zawodnika na trawie.

Kolejnym ważnym zagadnieniem są rękawice bramkarskie i sklep bramkarski – są one nierozłącznym atrybutem bramkarza. Jakie powinny być praktyczne i dobre rękawice meczowe? Przede wszystkim powinny zapewniać komfort podczas noszenia – takie rękawice są na dłoniach bramkarza przez ponad 90 minut! Rękawice powinny być wykonane z dobrego gatunkowego materiału – nie może on być za cienki (nie może się pruć), ani za gruby (przepuszczalność powietrza). Istotne jest, aby dobrany materiał pozwalał na swobodną wymianę powietrza – ręce powinny być wentylowane, co zapewnia znacznie lepszą przyczepność. Kolejnym ważnym aspektem jest ich odpowiednie dopasowanie – rozmiarów jest kilka, a odpowiednio dopasowane rękawice idealnie przylegają do rąk, nie pozostawiają również miejsca pustek, np. w koniuszkach palców czy zgięciach.