Hotel czy hostel?

hotelOsoby, które przy wyborze wycieczki lub wczasów, nie korzystają z ofert biur podróży i wolą sami zorganizować sobie wyjazd na pewno staną przed ogromnym dylematem. Pierwszym z nich z pewnością będzie dojazd, trasa dojazdu, wyżywienie oraz przede wszystkim noclegi.

Oczywiście jeśli chodzi o to ostatnie to z pewnością będziemy mieć naprawdę ogromny wachlarz możliwości. W tym przypadku wszystko będzie zależało od naszych upodobań oraz oczekiwań. W przypadku turystyki miejskiej wybór z pewnością będzie ograniczał się do wyboru – hotel czy hostel?
Oczywiście wybór ten musi być jak najbardziej świadomy. Musimy wiedzieć jakie zalety oraz jakie wady ma dane rozwiązanie zanim się na nie zdecydujemy. Jeśli chodzi o hotel to warto wiedzieć, że tutaj będziemy mogli sami wybrać standard. To od nas będzie zależało w jakich warunkach zostaniemy zakwaterowani. Jeśli chodzi o hotele to warto wiedzieć, że działają one na podstawie Ustawy o usługach turystycznych. W przypadku hosteli będziemy mieć do czynienia z rozporządzeniem do tej ustawy. Jeśli chodzi o aspekty prawne to hostelem można nazwać miejsce, w którym jest co najmniej dziesięć pokojów. Oczywiście muszą mieć one określoną powierzchnię, a także spełniać wymogi przepisów sanitarnych oraz wymogi przepisów przeciwpożarowych, jakie określone są dla obiektów hotelarskich.
Wracając do hoteli warto wiedzieć, że o przyznaniu gwiazdek danej kategorii decyduje marszałek województwa, na terenie którego zlokalizowany jest dany hotel. Jednak kategoria ta jest tylko i wyłącznie kategorią krajową. Jeśli chodzi o świat czy chociażby Europę to nie wypracowano jeszcze jednego, spójnego modelu przyznawania gwiazdek. W przypadku hosteli sprawa wygląda znacznie łatwiej. Nie potrzeba żadnej koncesji ani pozwolenia na to, żeby uruchomić taki obiekt. Musi on po prostu spełniać określone wymogi budowlane oraz sanitarne.

Dzięki temu mamy większe zróżnicowanie w tym temacie. Cechą, która wyróżnia hostele jest to, że w jednym pokoju może być zakwaterowanych nawet kilkanaście osób..