Używane silniki zaburtowe do kupienia

Kupując używany silnik do morskiego jachtu warto zastosować się do kilku rad, dzięki którym uniknie się zakupu niewłaściwej jednostki. Wybierając się na przegląd oferowanych silników należy przygotować odpowiednie narzędzia i mieć je cały czas ze sobą. Na początku ważna jest selekcja ogłoszeń internetowych, Silniki zaburtowe są godne uwagi kiedy posiadają długą kolumnę, śrubę uciągową, zmianę biegów w rumplu.

Opis ten odpowiada starszym silnikom dwusuwowym, mającym wiele zalet, więc nie warto nimi gardzić. Kolejnym bardzo znaczącym krokiem jest kontakt z mechanikiem mającym kilkuletnie doświadczenie z wybranymi silnikami. Dzięki tej rozmowie można się dowiedzieć o najczęstszych usterkach wybranych jednostek, czy też kosztach eksploatacji i wymiany części.
Następnie będąc już na miejscu, w trakcie oględzin wybranego silnika należy sprawdzić kolejno lakier, zatrzaski obudowy, koło zamachowe pod względem oporu kompresji, zmiany biegu podczas obrotu wału, świece, cewkę wraz z przerywaczem oraz gaźnik. Po kontroli wizualnej przychodzi czas na odpalenie silnika. Należy skontrolować jego pracę, temperaturę wody na wylocie chłodzenia oraz godzinę już po zgaszeniu jednostki.
Dokonanie wszystkich niezbędnych czynności pozwoli upewnić się co do rzeczywistego stanu technicznego silnika, a nie polegać jedynie na opinii i opowieściach sprzedającego. Po sfinalizowaniu transakcji warto zgasić silnik poprzez wypalenie paliwa z gaźnika, co zabezpieczy twój bagażnik przed zalaniem. Trzeba też usunąć z niego resztki wody poprzez kilkukrotne pokręcenie wałem. Jest on gotowy do transportu. Sprawne silniki zaburtowe można już kupić w cenie 800 – 1500 zł, co przy kosztach nowej jednostki na poziomie 10-15 tysięcy złotych jest niczym.

Jeśli jednak nie masz zaufania do używanego sprzętu, a dysponujesz pokaźną sumą gotówki to wybierz sklep żeglarski. Inwestycja w nowy silnik może okazać się dużo mniej kłopotliwa. W innym wypadku jesteś skazany na ponton i wiosła.