Czym jest druk cyfrowy

Druk cyfrowy to innowacyjna i bardzo popularna technologia, która swoją ogromną popularność zawdzięcza przede wszystkim bardzo dobrym parametrom jakości i oczywiście samej szybkości wydruku. Tak naprawdę nowoczesne urządzenia, które przystosowane są do druku cyfrowego z punktu widzenia zwykłego użytkownika są identycznymi urządzeniami jakie stosujemy w zwykłych biurach.

Różnica polega na tym, że zamiast kilkunastu wydruków na minutę najlepsze drukarki są w stanie wykonać nawet 150 kopii dokumentu na minutę. Przeciętna jakość druku wynosi 1200 dpi i jest to jakość, która odpowiada tradycyjnemu drukowi offsetowemu.
Jeżeli planujemy na przykład druk plakatów w bardzo dużych ilościach to powinnyśmy zainwestować w firmy, które dysponują najlepszym sprzętem. Druk cyfrowy dla potencjalnych użytkowników oznacza nie tylko krótki czas realizacji zlecenia, ale również niższą cenę. Druk cyfrowy daje nam również możliwość realizacji niskich nakładów, dodruków oraz nakładów wyczerpanych nawet od jednego egzemplarza wzwyż. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie które sprawia, że druk cyfrowy cieszy się bardzo dużym zainteresowanie. Powstaje również coraz więcej profesjonalnych firm, które oferują druk 24h na bardzo wysokim poziomie.
Dzięki drukarkom cyfrowym firmy mogą realizować zlecenia od ręki. Faza przygotowania druku trwa bardzo krótko i co najważniejsze może odbywać się nawet w trakcie drukowania wcześniejszych zleceń. Jakość otrzymanych druków jest również wyraźnie wyższa od zwykłych wydruków z typowej drukarni, albo zwykłego plotera. Można śmiało powiedzieć że najnowsze drukarki cyfrowe swoją jakością przybliżają się do druku offsetu.

Dużą zaletą druku cyfrowego jest również możliwość wykonania druku na bardzo wielu różnych podłożach oraz brak konieczności przygotowywania formy drukowej co znacząco obniża koszt samego druku.