Budowa odpowiedniego systemu wentylacji

Warunki mikroklimatyczne panujące w naszych domach, czy miejscach pracy mają ogromny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również zdrowie. Dlatego też możliwości, jakie stwarza wentylacja wykorzystywane są na szeroką skalę.

Jednym z podstawowych rodzajów wentylacji jest naturalna. Ma ona jedna szereg wad, a tą główną jest fakt, że dostarczane przez nią do wnętrz powietrze jest nie zawsze komfortowe. Dla lepszych jego parametrów stosowana jest natomiast rekuperacja. Instalacja ta składa się z dwóch wentylatorów, z których jeden odpowiedzialny jest za nawiew powietrza, a drugi za wywiew powietrza. Rekuperatory będące źródłami odzysku ciepła wyposażone są w wymienniki rożnego rodzaju, w tym na przykład w krzyżowe, przeciwprądowe, czy obrotowe. Jest jeszcze tak zwana wentylacja higrosterowalna. Ten rodzaj instalacji działa na zasadzie, że wywiew realizowany jest przez centralkę wywiewną, natomiast nawiew za pomocą nawiewników okiennych lub ściennych.
Kolejnym rodzajem instalacji, który pomaga, gdy klimat nam nie odpowiada, jest klimatyzacja. Jest to system, który daje wiele możliwości, od klimatyzatorów ściennych, poprzez systemy multisplitów, czy systemy kasetonowe aż po kanałowe zarówno tradycyjne, jak i inverterowe.

Większość z urządzeń, które w systemie klimatyzacyjnym są montowane opierają się na zasadzie pompy ciepła. Dzięki temu klimatyzator nie tylko w upalne dni zapewnia chłodne powietrze, ale też i w chłodne, dostarcza je ogrzane do naszych domów, mieszkań, czy miejsc pracy.