Jak ubieramy nasze dzieci

Sprawa wydaje się prosta, bo przecież ciągle ubieramy nasze dzieci, od momentu kiedy przyjdą na świat, w szpitalu już są ubierane, przez pielęgniarki i położne, które zajmują się noworodkiem w pierwszych chwilach jego życia. Jednak sprawa nie jest tak prosta jak się wydaje a rodzice często popełniają błędy podczas ubierania dzieci oraz kiedy kupuje artykuły takie, jak odzież dziecięca.

Jeżeli ubranie jest ładne, nie znaczy to, że jest dobre dla naszego dziecka, dlatego warto jest zwracać uwagę na jakość materiału, z jakiego uszyta jest odzież dziecięca. Im bardziej sztuczny i syntetyczny jest materiał, tym większe ryzyko powstania otarć, podrażnień, wywołania alergii skórnej, zmian skórnych oraz dyskomfortu dla naszego dziecka. Również ubrania zbyt przylegające do ciała, zbyt ciasne i ograniczające ruchy, zbyt często trafiają się naszym maluchom, zazwyczaj dlatego że wyglądają pięknie, jednak z czego często nie zdajemy sobie sprawy, takie ubrania dla dzieci, spowalniają i ograniczają ich rozwój fizyczny, zniechęcając do aktywności fizycznej.
Kolejnym często popełnianym przez rodziców błędem, jest przegrzewane dzieci, czyli ubieranie ich zbyt ciepło do temperatury, w jakiej maluch się znajduje. Standardem jest, że małe dziecko powinno mieć jedną warstwę ubrań więcej niż dorosły, jednak nie oznacza to, że kiedy rodzic chodzi w koszulce z krótkim rękawkiem, dziecko ma na sobie dwie bluzki z długim rękawem i kurtkę, ponieważ takie przegrzewanie małego organizmu, zdecydowanie negatywnie wpływa na jego odporność. Dzieci, które są zbyt ciepło ubierane, częściej chorują od tych ubieranych lżej, a lekarze alarmują, że nawet lepiej jest wychłodzić lekko dziecko, niż przegrzewać, co jednak nie oznacza, że mamy ubierać dziecko tak, aby marzło.

Nie pomijajmy ważnego elementu ubioru, jakim jest czapka, ponieważ to przez głowę ucieka zdecydowana większość ciepła z ciała dziecka. Również latem pamiętajmy o nakryciu głowy, najlepsze są czapki i kapelusze, które są wyposażone w daszki i dzięki temu chronią również oczy dziecka, przed nadmiernym nasłonecznieniem.