Sprzęt do konserwacji nart – czyli serwis narciarski

Narty biegowe i każde inne przed skorzystaniem z nich muszą przejść przez konserwacje. Najlepszym wyjściem będzie jak stanie się to przez serwis narciarski. Wtedy wiadomo, że wszystko zostanie wykonane w sposób profesjonalny i sport będzie, dzięki temu bezpieczny.

Istnieje kilka narzędzi bez których konserwacja nart jest niemożliwa. Są one bardzo ważne. Ważną rzeczą jest smarowanie nart. Do tego niezbędnym elementem jest imadło narciarskie, które służy do mocowania nart. Ważne jest tutaj również specjalne żelazko, które wykorzystuje się do nałożenia smaru. Smarowanie wymaga również szczotki twardej do nart, która przydaje się do przygotowania ślizgu, jest niezbędna, by go dokładnie oczyścić oraz szczotka miękka, z której korzysta się na samym końcu. Cyklina z pleksi to bardzo ważne narzędzie, które służy do zbierania nadmiaru smaru. Jeżeli o nim mowa to każdy serwis narciarski powinien zaopatrzyć się w ostrzałki, ponieważ cyklina z pleksi wymaga ostrzenia co jakiś czas. Smary powinny być jak najwyższej jakości. Są jeszcze inne materiały, które ułatwią smarowanie ślizgu. Są to środki, które oczyszczą go z poprzedniego smaru. Może być to specjalny materiał – fibertex lub zmywacz do smarów.

Ostrzenie nart również należy do obowiązków serwisu narciarskiego. Niezbędny do tego jest kątownik, który będzie mógł naostrzyć krawędź boczną oraz dolną. Zamiast kątownika można użyć ostrzałki. Przydadzą się również pilniki. Najczęściej stosuje się średni, ale dostępny jest również mały i duży. Pilniki diamentowe także są potrzebne, by wykonać ostatnie czynności związane z ostrzeniem nart.

Wiązania również są ważną rzeczą i trzeba o nie zadbać, by w czasie, kiedy nie będą używane, nie zniszczyły się. Zanim zacznie się jakąkolwiek czynność, pierwszą w kolejności rzeczą jest pozbycie się z niego brudu i soli. Teraz wystarczy popsikać je specjalnym olejem, który zabezpieczy je przed korozją i kurzem. Nie wolno tutaj zapomnieć o butach. Przed schowaniem ich na okres letni, trzeba je dokładnie osuszyć, bo wilgoć jest dla nich niebezpieczna.