Wady wymowy występowały kiedyś i występują i dziś, jednak mamy na tyle szczęścia, że żyjemy w czasach, w których szuka się rozwiązań na wszelakie choroby i problemy. Częstotliwość występowania wad wymowy nie zmalała, jednak wiemy jak skutecznie choć powoli, je eliminować. Logopedę znajdziemy dziś w każdej szkole i w każdym przedszkolu, po rozpoznaniu wad u wybranych dzieci, mają one okazję wyleczenia się z nich. Jednak obok cotygodniowych wizyt u logopedy dobrym rozwiązaniem są gry logopedyczne, w które można grać w domowym zaciszu zacieśniając jednocześnie więzy rodzinne. Przykładów takich gier jest całe mnóstwo, znajdziemy je oczywiście w Internecie, jednak dla pewności można skonsultować się z logopedą.

Przykłady ciekawych gier logopedycznych

ciekawe gry logopedyczneNiezależnie od tego jaką wadę wymowy posiada nasze dziecko, jesteśmy w stanie znaleźć ciekawe gry logopedyczne, które z powodzeniem możemy stosować sami w domu. Takie zabiegi oczywiście nie mogą być podstawą terapii logopedycznej, lecz na pewno wspomogą działania właściwej terapii prowadzonej przez specjalistę. Na pewno nie zaszkodzą, a są wręcz wskazane. Jest jedna główna zasada takich gier logopedycznych: muszą być one ciekawe dla dzieci, które będą w nie grać. Jeśli tak nie będzie, dziecko szybko się znudzi lub nie będzie w ogóle zainteresowane zabawą. Przykłady gier, które możemy sami skonstruować znajdziemy w Internecie lub w specjalnych poradnikach. Jeśli chcemy coś bardziej kolorowego i skomplikowanego, możemy zakupić takie gry, podobnie jak każde inne planszowe gry. Znajdziemy je w sklepach stacjonarnych lub tych online. Wbrew pozorom, wybór jest naprawdę całkiem spory. Jednak musimy liczyć się z faktem, że zapłacimy za nie odrobinę więcej, niż wyniesie nas druk darmowych gier, jednak możemy korzystać z nich przez lata, a następnie przekazać je innym rodzicom borykającym się z wadą wymowy swojego dziecka. Jeśli natomiast nasze dziecko to komputerowy maniak, możemy skorzystać z gier logopedycznych online, które na pewno będą świetną alternatywą dla tradycyjnych gier, na które dziecko poświęca zdecydowanie zbyt dużo czasu w ciągu swojego dnia.

Wada wymowy to naprawdę duży problem, może nie w przypadku, gdy dziecko jest małe lub chodzi do szkoły podstawowej, jednak nieprawidłowo leczona lub nieleczona w ogóle, w przyszłości może stanowić poważny problem w życiu już osoby dorosłej. Wady wymowy w dużej mierze przyczyniają się do problemów z pewnością siebie czy asertywnością, dlatego ważne jest, aby w porę wykryć problem u dziecka i pracować z nim w domu, na przykład grając w ciekawe gry logopedyczne, które zainteresują dziecko.