Zakładanie przydomowego ogrodu wiąże się z wieloma pracami dotyczącymi przekształcania terenu i modernizacji gruntu. Wszystko po to, aby ogród mógł dostatecznie funkcjonować spełniając swoją rolę, jako macierz dla roślin. Istnieje wiele działań związanych z przekształcaniem terenu, a w śród nich można zaliczyć niwelację, która jest czynnością niezbędną, jeśli pragniemy posiadać ogród marzeń. Bez tego możemy być całkowicie niezadowoleni. Dlaczego? O tym w poniższej wypowiedzi.

Zalety niwelacji terenu

niwelacja terenu w BydgoszczySama niwelacja terenu, jak nazwa wskazuje jest to zrównywanie terenu do określonego poziomu. Najważniejsze jest to, aby teren był całkowicie równy. Niejednokrotnie zdarza się tak, że działki ogrodnicze mają nierówną powierzchnię ziemi. Doprowadza to do szeregu negatywnych skutków, które znacząco wpływają na wygląd ogrodu. Niwelacja terenu w Bydgoszczy ma wiele zalet. Przede wszystkim zaliczyć tu trzeba estetykę. Jeśli ogród ma równą powierzchnie, to wygląda bardziej estetycznie. Nie warto jest sadzić kwiatów na nierównym terenie. Nie mówiąc o trawie. Czy wyobrażacie sobie trawnik na gruncie z dołkami i przewyższeniami? Niestety lepiej wygląda na prostej powierzchni. Niwelacja terenu w Bydgoszczy jest bardzo potrzebna podczas zakładania trawników. Gdyby nie to, rozwój trawy byłby całkowicie nierównomierny poprzez nierównomierne nawadnianie. Woda zbierałaby się w obniżeniach, gdzie byłaby najbardziej magazynowana. Na przewyższeniach byłby jednocześnie deficyt wody. Wyglądałoby to bardzo nieładnie. Ponadto koszenie trawy na nierównym terenie jest czynnością bardzo trudną. Tak więc tutaj mamy pierwszą z zalet niwelacji terenu. Drugim przykładem jest to, że dzięki niwelacji tereny unikamy erozji gleby związanej ze spływem powierzchniowym bądź liniowym. Nie od dziś wiadomo, że woda opadowa na skarpach niszczy glebę. Nie możemy do tego dopuścić. Niwelacja terenu jest wówczas konieczna, ażeby tego uniknąć i równomiernie nawodnić poszczególne rośliny. Także konstrukcje architektury ogrodowej, czy meble ogrodowe lepiej się trzymają na zniwelowanym terenie.

Planując zakładanie ogrodów powinniśmy mieć na uwadze powyższe czynniki, które determinują dostatecznie dobry wygląd ogrodu. Ogród powinien mieć równą powierzchnię, ponieważ wygląda wówczas bardziej estetycznie, a ponadto unikniemy wówczas problemów z nierównomiernym nawadnianiem, a także z erozją gleby. Sądzę, że każdy zanim zabierze się za to, najpierw powinien zatrudnić firmę ogrodniczą, która zajmie się dokładną niwelacją terenu ogrodu.

Kategorie: Ogród