Dbałość o zdrowie i urodę nie jest wynalazkiem współczesności. Już w starożytności wiedza o roślinach mających zbawienny wpływ na zdrowie i urodę była z powodzeniem wykorzystywana w praktyce. Nasze prababki wykorzystywały rośliny rosnące w lasach, na łąkach i w ogrodach do przygotowywania naparów, syropów i maści leczniczych czy płukanek do włosów i skóry. Wiedza i umiejętności potrzebne do ich przygotowania były na wagę złota.

Olejek z rokitnika czyli powrót do natury

olejek rokitnikowy

W czasach gdy apteki można było znaleźć jedynie w miastach a na leki stać było jedynie ludzi zamożnych, wiedza o ziołolecznictwie była bezcenna. Wiejskie baby zielarki, których niejednokrotnie obawiano się w takim samym stopniu co podziwiano, pełniły funkcje uzdrowicielek i położnych. Były też nieocenionym źródłem informacji o prostych sposobach na piękne włosy czy gładką cerę. W erze wszechobecnej chemii dostarczającej lekarstw i kremów na wszystko, coraz chętniej wracamy do natury, która dla naszych babek i prababek była źródłem urody i zdrowia. Oleje, płukanki, toniki i maści wyprodukowane z naturalnych składników często nie działają tak szybko jak ich chemiczne odpowiedniki. Jednak ich sposób działania opiera się na właściwościach składników, które w sposób naturalny wspomagają organizm i przynoszą trwałe, pozytywne efekty. Jedną z takich roślin o prawdziwie drogocennych właściwościach jest rokitnik zwyczajny, zwany też pospolitym. Jego naturalnym środowiskiem są nadmorskie tereny. Czasem sadzony jest jako roślina ozdobna w celu umocnienia nasypu czy skarpy. Jego małe pomarańczowe owoce zawierają więcej witaminy C niż owoce czarnej porzeczki a duża zawartość pektyn sprawia, że doskonale nadają się na przetwory. Jako jedne z nielicznych roślin zawierają naturalne kwasy tłuszczowe omega, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Duża ilość witamin i minerałów zawarta w rokitniku wspomaga ogólną odporność naszego organizmu. Olejek rokitnikowy stosowany zewnętrznie ma natomiast zbawienny wpływ na skórę. Leczy ją z drobnych podrażnień i ran, wygładza zmarszczki, rozjaśnia, nadaje gładkości i elastyczności a przez to opóźnia oznaki starzenia się skóry i skutecznie niweluje jego oznaki.

Każdy produkt powstały na bazie naturalnych składników, jeżeli ma być skuteczny, musi być sporządzony na bazie roślin pochodzących ze zdrowych, nieskażonych terenów lub ekologicznych upraw. Należy również pamiętać, że nie wszystkie schorzenia dają się skutecznie wyleczyć jedynie naturalnymi metodami. Czasem naturalne metody muszą stanowić jedynie wspomaganie medycyny konwencjonalnej, których osiągnięć – przy pełnym poszanowaniu naturalnych metod – nie możemy lekceważyć.