Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu jest często ważnym aspektem, który wpływa na wydajność osób przebywających w budynku oraz ich komfort. W związku w zależności od szerokości geograficznej na której znajduje się dany obiekt stosowane są różne sposoby na zapewnienie wymaganej temperatury. W przypadku konieczności zwiększenia temperatury stosowane są układy grzewcze. Do obniżenia natomiast coraz częściej wykorzystuje się układy klimatyzacji.

Łódź przykładem miasta proekologicznego

pompy ciepła w ŁodziW przypadku tych pierwszych najpopularniejszym rozwiązaniem są układy centralnego ogrzewania. Do ich działania wykorzystywany jest proces spalania paliw konwencjonalnych, którymi mogą być chociażby węgiel kamienny czy drzewny. W wyniku tego powstają jednak produkty uboczne takie jak chociażby popiół czy dym. To z kolei stanowi obciążenie dla środowiska naturalnego. Właśnie dlatego coraz częściej szczególnie na terenie większych miast takich jak Łódź stosowane są alternatywne metody ogrzewania budynków. Pierwszą z nich jest stosowanie nowoczesnych kotłów na paliwo stałe lub kotłów kondensacyjnych zasilanych gazem. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie jest bardziej ekologiczne niż wcześniej wspomniany proces spalania węgla. Oprócz tego istnieją jednak alternatywne metody pozyskania ciepła, które praktycznie w ogóle nie generują dodatkowych zanieczyszczeń do środowiska. Mowa tutaj o pompach ciepła, które pozwalają w wydajny sposób zapewnić podgrzanie wody użytkowej czy wspomagają ogrzewanie budynku, gdy zachodzi taka potrzeba. Warto dodać, że pompy ciepła w Łodzi przeważnie pracują w układach hybrydowych, gdzie do zasilania sprężarki, która jest jednym z kluczowych elementów pomp wykorzystywana jest energia elektryczna pozyskana z innych odnawialnych źródeł energii. Z reguły pochodzi ona z paneli fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych.

W ten sposób cały układ jest jeszcze bardziej ekologiczny oraz niezależny od warunków sieci zasilającej. Dzięki temu odnawialne źródła energii mogą pracować autonomicznie dostarczając niezbędną energię elektryczną oraz cieplną wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba. Na terenie Łodzi funkcjonuje wiele firm, które zajmują się kompleksowo odnawialnymi źródłami energii w skład których wchodzą między innymi wcześniej wspomniane: fotowoltaika, energetyka wiatrowa, wodna, geotermia czy pompy ciepła. Na osoby, które zdecydują się na inwestycję w tego typu rozwiązania czekają atrakcyjne zachęty w postaci dopłat czy dofinansowań na zakup i montaż nowoczesnych urządzeń.

Kategorie: Remonty